2017 Mitchell Ostry Memorial Show N Shine Winners

Join the list of the names below by entering your ride for a shot at earning your very own award at the 2018 annual show n shine!

Best of Show Modified

Sponsored by METALCLOAK Performance Coatings

Jack Ekeler (1932 Ford Coupe)

People’s Choice

Sponsored by: Butler County Landfill Inc. – Waste Connections

Ken Kadavy (1965 Pontiac GTO)

Best Street Rod (1933-1947)

Sponsored by: New York Life Ins. – Jeffrey Orth/Corey Spreeman

Jim Weitzenkamp (1940 Ford 2-Door Sedan)

Palensky Memorial Award (Best Mustang)

Sponsored by: Hayneedle, Inc.

Melody Hutsell (1978 Ford Mustang II)

Specialty Award (Youngest Entry)

Sponsored by: Triple H Storage

Paxton Schneider (1957 Chevrolet Bel-Air)

Best Engine

Sponsored by: Dairy Queen, Wahoo Ne

Bob Stava (1961 Chevrolet Impala SS)

Best Display

Sponsored by: Wild Ride

Tim Kovar (1960 Cushman Motor Scooter Super Silver Eagle)

Pre-1940 Stock

Sponsored by: Humlicek Repair

1st – Bob & Judy Calloway (1930 Ford Model A)
2nd – Wayne Richardson (1930 Ford Model A)
3rd – Gary Horn (1931 Ford Model A)

1933-1935 Modified

Sponsored by: S.E.C.O. Electric

1st – Greg Hajek (1934 Ford 2-Door Coupe)
2nd – Don Sawyer (1933 Ford Coupe)
3rd – Clay Ivester (1934 Ford 3-Window Coupe)

1941-1954 Stock

Sponsored by: Prague Quik Stop

1st – Harold Benedict (1949 Plymouth 2-Door Sport Coupe)
2nd – Walker Speckman (1951 Chevy Fleetline)
3rd – NO ENTRY

1955-1960 Stock

Sponsored by: Corner Market, Wahoo

1st – Steve Stark (1960 Chevy Impala)
2nd – Mike Ericson (1956 Plymouth Savoy Sport Coupe)
3rd – Ralph Schnuelle (1959 Ford Fairlane)

1955-1957 Chevy Stock

Sponsored by: METALCLOAK Performance Coatings

1st – Dave Jorgensen (1955 Chevrolet 150)
2nd – Dick & Georgia Gregg (1957 Chevrolet 210)
3rd – NO ENTRY

1961-1964 Stock

Sponsored by: NAPA Brabec Supply – North Bend Auto Parts

1st – Doug Stara (1964 Ford Galaxie)
2nd – Bob Stava (1961 Chevy Impala SS)
3rd – Don Shea (1962 Chevy Super Sport Convertible)

1965-1968 Stock

Sponsored by: R&J Service

1st – Chad Springbord (1967 Chevrolet Nova)
2nd – Roger Richards (1966 Pontiac GTO)
3rd – Shirley Hilger (1967 Chevy Camaro SS)

1969-1972 Stock

Sponsored by: Prague Hay Equipment & Supply

1st – Joe Hilger (1969 Pontiac Firebird)
2nd – Todd Clobes (1970 Pontiac Firebird Formula 400)
3rd – Rich Louthan (1970 Chevy Corvette)

1973-1980 Stock

Sponsored by: Abie’s Place

1st – Jack Hovick (1976 Chevy Vega)
2nd – Eric Walker (1979 Chevy Monte Carlo)
3rd – Janis Rutt (1975 Ford Elite)

1981-1988 Stock

Sponsored by: Restore a Muscle Car

1st – Rexann McCord (1984 Chevy Corvette)
2nd – John Snitily (1987 Chevrolet Monte Carlo SS)
3rd – NO ENTRY

1989-2002 Stock

Sponsored by: INSPRO, Inc.

1st – Sandy Novotny (1996 Pontiac Trans Am Convertible)
2nd – Dwight Duncan (1989 Lincoln Towncar)
3rd – NO ENTRY

2003-2009 Stock

Sponsored by: New York Life Ins. – Jeffrey Orth/Corey Spreeman

1st – Mike & Cheryl Miller (2004 Chevy Corvette)
2nd – Jerry Wade (2005 Chevy Monte Carlo SS)
3rd – NO ENTRY

2003-Present Stock

Sponsored by: Adams Automotive Service

1st – Jason Matulka (2017 Chevy Corvette SS1LE)
2nd – Stanley Dinges (2010 Chevrolet Corvette)
3rd – Nancy Hruby (2010 Chevrolet Camaro)

Pre-1949 Pickup/Jeep/Van Stock

Sponsored by: Satorie Turf Farms LLC

1st – Brian Hagelgantz (1926 Ford Model T)
2nd – Bret Chemlka (1947 Willy’s CJ)
3rd – NO ENTRY

1950-1972 Pickup/Jeep/Van Stock

Sponsored by: Bank of Prague/Prague Insurance Agency

1st – Robert Hedges (1965 Chevy)
2nd – Dodie Werner (1952 Ford F1)
3rd – Steve Rasmussen (1969 El Camino)

1973-1989 Pickup/Jeep/Van Stock

Sponsored by: Ultimate Diesel

1st – Curt Brabec (1973 International 1110)
2nd – David Schultz (1979 Dodge Red Express Truck)
3rd – Paul Virgl (1978 Ford F-150)

1990-Present Pickup/Jeep/Van Stock

Sponsored by: Wahoo State Bank

1st – Gene Barr (1996 GMC 4X4)
2nd – Gary Allen (2002 Chevy S-10)
3rd – Ralph Schnuelle (2005 Chevy SSR)

ATV

Sponsored by: Dairy Queen, Wahoo Ne

NO ENTRIES

Custom/Show Motorcycle

Sponsored by: Hayneedle, Inc.

1st – Randy Rutt (2014 Indian)
2nd – Corey Spreeman (2007 Victory Vegas Jackpot)

Harley Davidson

Sponsored by: Muscle Car Concepts & Restoration

1st – Chris Beck (2012 Street Glide)
2nd – Jeff Walla (1986 FLST)

Race Car

Sponsored by: Wade Gutters

NO ENTRIES

Rat Rod

Sponsored by: Butler County Landfill Inc. – Waste Connections

1st – Jeff Helgoth (1946 Ford Truck)
2nd – Gerry Kelch (1924 Dodge 4-Door Sedan)
3rd – Randy Kraft (1927 Ford Model T Roadster)

Survivor (1978 & Older)

Sponsored by: Adams Automotive Service

1st – Mike & Ro Wierzbicki (1977 Chevy Classic 2 Door Coupe)
2nd – Jay Hovick (1976 Chevrolet Vega)
3rd – Butch Mahr (1978 Lincoln Mark 5)

Semi

Sponsored by: R&J Service

1st – David Sypal (2004 Peterbuilt 379)

Model Cars

Sponsored by: Wild Ride

NO ENTRIES

Pedal Cars

Sponsored by: R&J Service

1st – Ron Davis (1954 Hamilton w/Murray Boat)

Best of Show Stock

Sponsored by: Prague Hay Equipment & Supply

Steve Springborg (1966 Chevrolet Nova)

Best Tri-5 (1955-1957 Chevy)

Sponsored by: Triple H Storage

Doug Weber (1955 Chevy 210)

Best Street Rod (Pre-1932)

Sponsored by: Abie’s Place

Steve Peck (1932 Ford Hiboy)

Snitily Family Pick (In Memory of Susie Snitily)

Sponsored by: Wild Ride

Jason Brabec (1978 Ford F-150)

Specialty Award (Farthest Traveled)

Sponsored by: METALCLOAK Performance Coatings

Donald Hebert (2011 Volo 670)

Best Paint

Sponsored by: Muscle Car Concepts & Restoration

Carol Enfield (1950 Mercury Coupe)

Best Interior

Sponsored by: R&J Service

John & Margaret Hobbs (1956 Chevrolet Station Wagon)

50th Anniversary – Best Camaro/Firebird

Sponsored by: METALCLOAK Performance Coatings

Bruce Luebbe (1968 Chevrolet Camaro RS/SS Convertible)

Pre-1932 Modified

Sponsored by: S.E.C.O. Electric

1st – Jim Engelhart (1929 Ford Model A Sedan)
2nd – Dave Spulak (1931 Chevy Coupe)
3rd – Brian Martin (1932 Chrysler Coupe)

1936-1941 Modified

Sponsored by: Wahoo State Bank

1st – Kurt Chudomelka (1938 Chevy Coupe)
2nd – Lyle Sinner (1937 Ford Sedan)
3rd – Lee & Shirley TePoel (1940 Ford Sedan)

1942-1954 Modified

Sponsored by: Prague Quik Stop

1st – Carol Enfield (1950 Mercury Coupe)
2nd – John Ehlers (1950 Ford 2-Door)
3rd – NO ENTRY

1955-1960 Modified

Sponsored by: Dairy Queen, Wahoo Ne

1st – Ronald Brichacek (1956 Ford Victoria 2-Door)
2nd – Danny Keller (1959 Chevy Bel-Air)
3rd – NO ENTRY

1955-1957 Chevy Modified

Sponsored by: METALCLOAK Performance Coatings

1st – John & Margaret Hobbs (1956 Chevy Station Wagon)
2nd – Robert Marsh (1955 Chevy Bel-Air)
3rd – Tom Svara (1955 Chevy 210)

1961-1964 Modified

Sponsored by: NAPA Brabec Supply – North Bend Auto Parts

1st – David Jenson (1964 Chevrolet Impala SS)
2nd – Ralph Myers (1964 Chevy Impala)
3rd – Chris TePoel (1962 Studbaker Wagon)

1965-1968 Modified

Sponsored by: Muscle Car Concepts & Restoration

1st – Leon Piitz (1966 Ford Mustang)
2nd – Bob McCord (1966 Ford Mustang)
3rd – Nae Dunson (1966 Nova)

1969-1972 Modified

Sponsored by: Prague Hay Equipment & Supply

1st – Lynn Miller (1969 Camaro RS)
2nd – Greg Pribyl (1969 Camaro)
3rd – Brian Rezac (1970 Chevrolet Chevelle)

1973-1980 Modified

Sponsored by: Hayneedle Inc.

1st – Larry Liedtke (1973 Plymouth Barracuda)
2nd – Ken Feist (1974 Plymouth Duster)
3rd – Lyle Miller (1973 Camaro)

1981-1988 Modified

Sponsored by: Restore a Muscle Car

1st – Johnny Nunn (1986 Buick Regal)
2nd – Brent Thilliander (1984 Oldsmobile)
3rd – NO ENTRY

1989-2002 Modified

Sponsored by: INSPRO, Inc.

1st – Jodi & Rich Jackson (1999 Plymouth Prowler)
2nd – Lee Shubert (1994 Chevy Camaro)
3rd – John Behler (1998 Chevy Corvette)

2003-Present Modified

Sponsored by: New York Life Ins. – Jeffrey Orth/Corey Spreeman

1st – Craig DeRoe (2007 Ford Shelby GT 500)
2nd – NO ENTRY
3rd – NO ENTRY

Pre-1949 Pickup/Jeep/Van Modified

Sponsored by: Satorie Turf Farms LLC

1st – Larry Schlegelmilch (1940 Ford Pickup)
2nd – John Anderson (1936 Ford Pickup)
3rd – Gary Kroft (1929 Ford Model A)

1950-1972 Pickup/Jeep/Van Modified

Sponsored by: Bank of Prague/Prague Insurance Agency

1st – Rodney & Tracy Nelson (1971 Chevy Stepside)
2nd – Bill Cox (1953 Chevy Pickup)
3rd – Frank Prohaska (1968 Chevy C10)


1973-1989 Pickup/Jeep/Van Modified

Sponsored by: Ultimate Diesel

1st – Don Mumaugh (1977 Chevy Silverado)
2nd – Shane Day (1985 Chevrolet Scottsdale 4WD)
3rd – NO ENTRY

1990-Present Pickup/Jeep/Van Modified

Sponsored by: Banghart Diesel & Performance

1st – Bill Hansen (1997 GMC Sierra)
2nd – NO ENTRY
3rd – NO ENTRY

Off-Road/Competition

Sponsored by: Banghart Diesel & Performance

1st – Dennis Hotz (1980 Sandhawk Sandrail)
2nd – Jeff Malousek (1994 Dodge 2500)
3rd – Chris Bohac (1976 Ford F-250)

Vintage Motorcycle (1985 & Older)

Sponsored by: Abie’s Place

1st – Scott Speckmann – 1972 Kawasaki H2 750
2nd – NO ENTRY

Sport Bike Motorcycle

Sponsored by: New York Life Ins. – Jeffrey Orth/Corey Spreeman

1st – Jeffrey Orth (2005 Suzuki GSXR 1000)
2nd – NO ENTRY

Mini Bikes/Scooters (Small Engine)

Sponsored by: Butler County Landfill Inc. – Waste Connections

1st – Tim Kovar (1960 Cushman Super Silver Eagle)
2nd – Jodi & Rich Jackson (1999 Plymouth Prowler Go-Kart)

Project Car

Sponsored by: Wade Gutters

1st – David Ames (1963 Ford Falcon)
2nd – Matthew Ostry (1973 Ford Custom Made)
3rd – Travis Wesely (1960 Chevrolet Bel-Air)

Daily Driver (1988 & Older)

Sponsored by: Butler County Landfill Inc. – Waste Connections

1st – Alf Polacek (1966 Ford Mustang)
2nd – Dean Shotsman (1977 Pontiac Trans-Am)
3rd – NO ENTRY

Youth/Teenage

Sponsored by: Prague Hay Equipment & Supply

1st – Paxton Schneider (1957 Chevrolet Bel-Air)
2nd – Kevin Shubert (2009 Pontiac G8)

Tractor

Sponsored by: Humlicek Repair

1st – David Sypal (1969 John Deere 4520 Row Crop)
2nd – David Sypal (1970 John Deere 4520)
3rd – David Sypal (1954 John Deere 70 All-Fuel)